"יש עדיין סטיגמות שצריך להילחם בהן"

מלחמת הסטראוטיפים בין המינים- האם יש כזה דבר?

רונית, איזבל, עשהאל ואור טוענים שיש כזה דבר, וחושבים שהפער בין המינים השתנה, אך עדיין המצב טעון שיפור. 

מאת: שלומי זינזח, יב'4

צילום: ירין פינטו, רז אלבז, תאיר וענונו

מאז ומתמיד סטראוטיפים היא צורת החשיבה הכי קלה ופשוטה עבורנו. הרי מי מאתנו לא חושב שהכול שחור או לבן?, מי מאתנו לא מקטלג אנשים על -פי סטיגמה מסוימת, או על פי תבנית מסוימת? הרי ככה גדלנו. נורא קל לחשוב בצורה סטראוטיפית, בייחוד בכל הקשור למגדר ולהבדלים בין המינים. זה משתלט עלינו בכל מקום ובלתי אפשרי לברוח ממנו- אם זה בעבודה אז זה "זה עבודה פיזית מידי" או "עבודה נשית מידי" אם זה יחסים בין הגבר לאשה זה "אשה למטבח וגבר לעבודה" ועוד.

מה כל הסטראוטיפים האלה גורמים לחברה שלנו? מעבר לכך שסטראוטיפים עלולים לגרום לאפליה של קבוצות שונות בחברה ולחשיבה מוטעית על אנשים שונים, גם התקשורת הפכה למקור משמעותי בתהליך רכישת הידע התרבותי, שלעיתים קרובות מטעה אותנו מאוד.

במסגרת הפרויקט שלי, ביצעתי ראיון מצולם עם מספר אנשים – מכל המינים והגילאים- בנוגע לשוויון בין המינים, ולכולם היה מה לומר בנושא.

עשהאל לונדון, מורה במקיף רבין באר שבע, סבור שהיום יש כמעט שוויון בין המינים לעומת פעם, "יש מאבק גדול מאוד סביב מעמד האישה…עולם הפרנסה הוא עולם הרבה יותר קשוח ממה שהוא היה פעם, היום אני ואשתי במצב כמעט זהה- אבל פעם זה לא היה ככה".

גם רונית אביטל, רכזת שכבה יב' במקיף רבין, חושבת כמו עשהאל, "פעם מקצועות שהם היו גבריים מאוד נכנסות לשם גם נשים", אך טוענת שעדיין טעון שיפור, "אני אגיד שמצב הנשים השתפר ברגע  שאני אראה באמת איזון במשכורות, בתפקידים, בדרישות ובציפיות, ואני חושבת שנשים יכולות לעשות הכל ולפעמים גם יותר טוב", היא מסכמת ואומרת, "יש מודעות יותר גדולה, אבל יש עדיין סטיגמות שצריך להילחם בהן".

גם לחבר'ה הצעירים היה מה להגיד בנושא, אור וינגרטן בן ה- 18 חושב, "שמעמד הנשים הוא טוב, אבל לא גבוה כמו הגברים", וטוען, "אם הן רוצות מעמד שווה ושוויון זכויות, הן צריכות גם לצאת לעבוד", אך לדעתו עדיין יש לאן לשאוף, "יש ארצות ודתות שלא מכבדות את הנשים שלהן- ויש מה להשתפר".

איזבל, גם היא בת 18 חושבת שהחברה התקדמה בתחום הזה, אבל עדיין יש מה לתקן, "מעמד הנשים לא שווה למעמד הגברים עדיין…בהשוואה לפעם, יש לנו את הזכות להצביע, לעבוד ובאמת לעשות דברים עם החיים שלנו ולא להיות רק כפופות לגברים…המעמד משתפר והוא ישתפר עוד בעתיד".

הסטיגמות נכנסות לתת מודע שלנו בכל מיני שלבי התפתחות שונים של האדם- בעיקר אצל ילדים, אשר רוב הגדילה שלהם כיום היא בין היתר צפייה בטלוויזיה נמצא כי ילדים צופים בטלוויזיה זמן רב יותר מאשר הם עוסקים בכל פעילות אחרת במהלך היום, חוץ משינה ולימוד בבית הספר או הגן. לכן, לייצוג של תפקידי מגדר בטלוויזיה בכלל ובתוכניות מצוירות לילדים בפרט, יש תפקיד משמעותי בהבניה של תפיסות מגדריות אצל ילדים. אז איך הכל התחיל?

במבוא לספרה "המין השני – עובדות ומיתוסים" כותבת הסופרת סימון דה – בובואר את תפיסתה הבסיסית לגבי מצב הנשים בעולם של גברים- היא מצמצמת את כל האפליות לאבחנה יחידה- הגבר הוא סובייקט ("האחד") ולעומת זאת האישה היא אובייקט ("האחר")- המין האנושי הוא המין הגברי, ואישה זקוקה להגדרה בראש ובראשונה כיוון שהיא מהווה "חריגה מהנורמה"- היא "לא-גבר". אל האשה מתייחסים כאל "יצור יחסי"- בשחר האנושות הייתה חשיבות לכושר הניידות ולכוח פיסי. בשתי תכונות אלה הגברים הצטיינו. בתקופות העבר, הגבר הוא היה האחד והיחיד שמפרנס, ועוד היא כותבת: "מאחר שהאדם מתרומם מעל לחיה לא בנתינת חיים אלא בסיכון החיים, ניתנה עמדת העליונות באנושות לא למין המביא חיים חדשים לעולם, אלא לזה שהורג"- כלומר, עמדת העליונות ניתנת לגבר ולא לאישה.

מאז ומתמיד, נכבלה האישה לטבעה הביולוגי בעוד הגבר הוא שהגדיר ויצר את החברה האנושית בדמותו ובצלמו- בידיו רוכז הכוח הכלכלי והפוליטי, הוא שקבע את המוסר ואת המטרות. לכן יחס החברה לנשים, הוא יחסו של הגבר לנשים. מאז התעוררות התנועה הפמיניסטית, אי שם במאה ה-19, חל שינוי ביחס החברה כלפי הנשים, וכיום- כך נראה- ההבדלים בין המינים הולכים ומצטמצמים.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

יצירת אתר אינטרנט בעזרת WordPress.com
להתחיל
%d בלוגרים אהבו את זה:
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star