קול דממה

סוגיית ההטרדות המיניות עולה לסדר היום לעיתים קרובות, והפתרון לא תמיד פשוט, "המדינה שלנו מחויבת לתת הגנה ומקום עבודה נקי מהטרדות שונות", זה הפתרון בעיני מנכ"לית מסל"ן. מנכ"לית שדולת הנשים בישראל סבורה כי "העלאת מודעות ולחץ ציבורי על מקבלי מקבלות החלטות", הם מה שיכולים להביא פתרון לבעיה.

מאת: ירין פינטו, יב'2

צילום וידאו: רז אלבז, תאיר וענונו

זוהי תופעת שמוכרת לכולן, בדרך כלל היא מתבססת על סיפורים רבים של נשים שעוברות הטרדה על בסיס יום יומי בחייהן, זוהי תופעה מוכרת שקל לזהותה,  אך קשה להגדיר אותה ולהסביר אותה, זוהי תופעה ישנה ונפוצה ושמה – הטרדה מינית !

להטרדה מינית מספר פנים: היא עשויה להתבטא בדיבורים בעלי אופי של חיזור משולב במחמאות, ולעתים המחזר אינו מודע לכך שיש בדיבורים אלה כדי להטריד. לעתים הדיבורים נושאים אופי של בקשות או הצעות על רקע מיני,  ועשויים להידרדר עד כדי לחץ ואיומים כגון פיטורים מהעבודה. הטרדה מינית עשויה להתבטא גם בפגיעה גופנית כמו מגעים מקריים או ליטוף, ועלולה להגיע לידי עבירה פלילית,  כגון מעשה מגונה או אונס.

 צילום: עמית מוסאי, יב'3

ישנם גם מקרים נוראים שבהם הגבר אינו מציב לעצמו גבולות ורומס את כבודה של האישה אשר מבקשת ממנו להתרחק או כשהיא אומרת לא, ובעקבות כך ישנו דחף מצד הגבר שלא מותיר ברירה לאישה אלא להיות כנועה ולתת לגבר לקחת משהו שלא שייך לו- את הכבוד שלה, הנשמה שלה והכי חשוב- את עצמה!

יחד עם זאת, לפעמים ההטרדות נתפסות כאי הבנה ואולי גם לא נעשות בכוונה, אבל בסופו של דבר, נצטרך להתמודד עם השורה התחתונה, והשורה הזאת מזעזעת: כמעט כל אישה בישראל חוותה בחייה הטרדה מינית, כזאת או אחרת.

ליזה ניקולאיצ'וק היא מנכ"לית עמותת מסל"ן בנגב. עמותה אשר פועלת עבור נשים שהוטרדו מינית, "המטרה של עמותת מסל"ן הוא שינוי חברתי בראש ובראשונה… היא  עוזרת לנשים רבות ע"י כך שהיא הולכת לכנסת כדי לשנות ולהפנות את אורות הזרקורים של החברה לשינויים טובים למען החברה". ליזה מוסיפה כי המטרה של מסל"ן היא "לתת אפשרות לאישה להתלונן…", וזאת מכיוון שלדעתה, "החברה לא מאפשרת לנשים לבוא ולהתלונן, כי היינו מאוד דומים לשלושת הקופים לא שומעים לא רואים ולא מדברים". ליזה מוסיפה שהפחד של נשים לחשוף את ההטרדה נובע בעיקר מהחשיפה ומהחדירה לפרטיות, "הפחד של הנשים לעבור גיהינום בחקירה ובשאלות חודרניות… חדירה לפרטיות היא זאת שמשתיקה את הנפגעות לשנים", מניסיונה, מסכמת ליזה, "אני יודעת שיש מחיר לשתיקה ולחשיפה".

בשנה האחרונה תופעת ההטרדות המיניות עלתה לסדר היום הציבורי בישראל וברחבי העולם בעקבות קמפיין METOO #. קמפיין זה העלה מחדש את סוגיית ההטרדות המיניות והביא עימו שינוי חיובי בנושא. מיכל גרא מרגליות, מנכ"לית שדולת הנשים בישראל פועלת יחד עם השדולה במטרה "ליצור הטמעה של חשיבה מגדרית בקרב מקבלי מקבלות החלטות, להעלות את המודעות וליצור לחץ ציבורי על מקבלי מקבלות החלטות", מיכל מוסיפה,  "תנועת METOO זה לא גל אלא ממש צונאמי, זאת סערה".

קמפיין #METOO זהו קמפיין ייחודי שתפס תאוצה ברשתות החברתיות תחת ההאשטאג METOO, הוא בא במטרה להציג אינספור סיפורים של כל אותם אנשים אשר עברו הטרדה או תקיפה על רקע מיני, בכדי להילחם ולמגר תופעה זו. מיכל סבורה כי "ריבוי הסיפורים הוריד את מפלס הבושה מאחר וזה היה אחד הדברים שהיו סביבו המון בושה". מרבית המשתפים בחוויות הקשות הן נשים שמביעות ומשתפות את הכאב שהן מרגישות יום יום על בשרן מאחר  ומישהו לקח להן את הזכות לדבר ולהרגיש את מה ומי שהן היו לפני המקרה שהשאיר צלקת בחייהן.

מיכל סבורה כי הקושי של נשים לשתף, לפחות על לקמפיין נבע ממספר סיבות, "נשים מפחדות לשתף את ההטרדה מינית שהן חוות גם בגלל העובדה שאין מענה מצד המערכות השונות, בריאות, רווחה , משטרה, ופרקליטות, וגם כי  בתי המשפט לא מספקים מענה מספק עבור הנפגעת וזה חלק ממה שאנחנו מבקשות לשנות", מיכל מדגישה, "מטרת השדולה היא לפעול על מנת לקדם חברה ישראלית שוויונית והוגנת שמספקת את הצרכים החיוניים אשר מגיעים לאישה בחברה. כשמשהו עולה לסדר היום התפקיד שלהם הוא לגרום לו לעלות עוד יותר שיתפוס מקום ממשי בסדרי העדיפויות הלאומים ולוודא שיהיו שינויים משמעותיים בתוך המציאות".

המסר העיקרי שלי בפרויקט הוא לעזור לנשים להבין שישנם מקומות סיוע שפועלים אך ורק במטרה לסייע להן ולכן הן לא לבד! בנוסף, אני חושבת שחשוב לתת פתרון ממשי לאותן נשים שחוו/ חוות הטרדה מינית או נחשפו אליה בסביבתן ע"י המידע והסיקור של פרויקט זה, שעמו הן יכולות לרפא את הצלקת ולהמשיך הלאה בחייהן, כי לכל אישה יש כוח וזהו – הכוח הנשי!

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

יצירת אתר אינטרנט בעזרת WordPress.com
להתחיל
%d בלוגרים אהבו את זה:
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star